تبلیغات
کانون فارغ التحصیلان - انتقال بیماری ها از سگ به انسان
کانون فارغ التحصیلان
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389

انتقال بیماری ها از سگ به انسان

چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389

نوع مطلب :
نویسنده :برنایان

انتقال بیماری ها از سگ به انسان

بیماری‌ های زونوتیک

بیماری‌ های زونوتیک(Zoonotic) به آن دسته از بیماری ‌هایی گفته می ‌شود که قابل انتقال از حیوانات به انسان هستند.

یکی از مشکلات اصلی و عمده ‌ی بهداشتی کشور که سال ‌ها است به ‌صورت یک معضل، منابع انسانی و مالی کشور را به خود اختصاص داده و هر از چند گاه به‌ صورت بحران جدی در استان ‌های مختلف و در قالب بیماری‌ های نوپدید و بازپدید خود را آشکار می‌ سازد، بیماری ‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت از میان 1709 عامل بیماری ‌زا، 832 عامل، از حیوانات به انسان منتقل می ‌شود و همچنین از میان 156 بیماری نوپدید شناخته شده در انسان، 114 مورد آن از حیوانات به انسان منتقل می ‌گردد. در بعضی از کشورهای پیشرفته، تعداد حیوانات خانگی شان از تعداد شهروندان آن بیشتر است و همه‌ ی این حیوانات به‌ صورت بالقوه توانایی انتقال بیماری را دارند.

با توجه به این ‌که این بیماری ‌ها می ‌توانند سیستم ایمنی را درگیر کنند، باید در مورد تماس حیوانات با مُسن ‌ترها، نوزادان، کودکانی که در حال آموزش راه رفتن هستند، افراد تحت درمان بیماری‌ های سرطانی، افرادی که به ‌تازگی جراحی پیوند عضو داشته ‌اند و افرادی که بیماری‌ های خودایمن دارند توجه‌ ویژه‌ای صورت گیرد.

سگ در اتاق ما!

سگ یکی از حیواناتی است که همواره در زندگی انسان‌‌ ها حضور داشته است. هر کس تصمیم به نگهداری سگ در منزل داشته باشد، باید بداند که پس از چنین تصمیمی مسوولیت‌ هایی متوجه او می ‌شود که باید به ‌خوبی آن ‌ها را بشناسد، بپذیرد و سپس اقدام به خرید و نگهداری سگ کند.

گرچه ورود یک سگ به خانه، برای برخی، اتفاقی هیجان انگیز است، اما آماده کردن خانه برای آوردن سگ، کار بسیار حساس و دشواری است.

پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند: افرادی که از سگ‌ های خانگی نگهداری می ‌کنند به دلیل این‌ که اغلب پس از تماس با حیوان دست ‌های خود را نمی ‌شویند یا ممکن است این حیوان به رختخواب صاحب خود نیز راه پیدا کند، در بیشتر موارد میکروب ‌های سگ به افراد منزل منتقل شده و احتمال انتشار میکروب بین اعضای خانواده نیز بیشتر می ‌شود.

دکتر کیت استنسکی(keith stanski) محقق دانشگاه ایالتی کنزاس در این باره اظهار داشت: تحقیقات نشان می ‌دهد که تقریبا تمام کسانی که سگ دارند با سگ شان غذا می ‌خورند و بیش از نیمی از آن ها به این حیوان اجازه می‌ دهند که روی تختخواب شان کنار آن ها بخوابد.

وی در ادامه تاکید کرد: آزمایشات نشان می دهد بسیاری از میکروب های مدفوع سگ، در اثر انگشتِ صاحبان آن ها، وجود دارد.

دکتر استنسکی همچنین دریافته است 10 درصد از افرادی که در خانه سگ دارند دارای زنجیره‌ های باکتریایی " E coli " هستند که هم در حیوان و هم در صاحب آن مشاهده می شود.

سگ

هاری

هاری یک بیماری ویروسی فوق العاده کشنده است که موجب عفونت مرکز دستگاه عصبی می گردد. تمامی حیوانات خونگرم ممکن است به آن دچار شوند و به وسیله ی گاز گرفتن توسط حیوانات هار بیماری انتقال می یابد.

سگ هار به طرز خطرناکی حالت تهاجمی به خود گرفته، تمایل شدیدی به گاز گرفتگی اشیاء، حیوانات و انسان، از جمله صاحب خود نشان می دهد و اغلب خود را نیز گاز گرفته و زخم های شدیدی در بدن ایجاد می نماید. سگ هار تمایل به ترک محل سکونت داشته و به سگ ها و حیوانات دیگر حمله می نماید. در مرحله آخر بیماری، تشنجات عمومی متداول می باشد.

اهمیت هاری از نظر بهداشت عمومی بر اساس تعداد موارد بیماری نبوده بلکه در رابطه با مرگ و میر شدید ناشی از بیماری که عملاَ 100 درصد بیماران را در بر می گیرد، می باشد و نیز برخورد فکری و احساسی، رنج و اضطراب افراد گاز گرفته شده در ترس از ابتلا به بیماری نیز، خالی از اهمیت نیست، همچنین، خسارت اقتصادی ناشی از صرف مدت زمان و طول درمان ضد هاری را شامل می گردد.

گاز گرفته شدن توسط حیواناتی مانند گربه، خفاش، موش، گرگ و راکون هار نیز می ‌تواند منجر به هاری شود. به ‌هر حال اگر انسانی توسط حیوانی مشکوک گزیده شد، باید بلافاصله از سرم ضد هاری استفاده شود. تزریق به‌ موقع این سرم می ‌تواند از مرگ فرد جلوگیری کند.

لیشمانیوز جلدی

لیشمانیوز جلدی یا سالک یک بیماری پوستی طولانی ‌مدت و بدون درد و تب، قابل انتقال بین انسان و تعدادی از حیوانات از جمله جوندگان و سگ است. هنگام خونخواری پشه ‌ی خاکی از زخم ‌های سالک در جوندگان و سگ، انگل بیماری وارد بدن پشه‌ ی خاکی می ‌شود و با نیش پشه ‌ی آلوده، بیماری به انسان منتقل می ‌شود. این  بیماری  در آغاز به صورت یک  برجستگی کوچک است که به تدریج بزرگ شده و به صورت زخم در می آید و احتمال دارد که زخم ها خود به خود ظرف چند هفته تا چند ماه و گاهی یک سال و یا بیشتر بهبود یابند. ممکن است ضایعات منفرد یا متعدد بوده و گاهی بدون زخم و به ندرت منتشر شود. در برخی  افراد عود بیماری پس از بهبود به صورت زخم و یا برجستگی کوچک در محل زخم قبلی خوب شده، ظاهر می شود.

کیست هیداتیک

کیست هیداتیک یک بیماری انگلی است که انسان و دام در اثر خوردن تخم نوعی انگل به نام کرم تنیااکینوکوک که در مدفوع سگ بیمار وجود دارد، به آن مبتلا می‌ شوند. کیست هیداتیک کیسه ‌ای آبکی حاوی مرحله‌ ی نوزادی انگل است که امکان ایجاد آن در اعضای مختلف بدن وجود دارد. این کیست ‌ها بسته به این‌ که در ریه، کبد، مغز یا هر بافت دیگری ایجاد شده باشند قادر به بروز عوارض مختلفی هستند و برای برداشتن آن‌ ها نیاز به عمل جراحی است. راه انتقال این بیماری از طریق دست آلوده به مدفوع سگ و خوردن آب و مواد غذایی است که به‌ وسیله‌ ی مدفوع حیوان بیمار، آلوده شده باشد. برای پیشگیری باید تماس انسان با سگ‌ ها را کم و سگ‌ های آلوده را درمان کرد و سبزیجات را قبل از مصرف به‌ طور کامل شست و همچنین از تغذیه‌ ی سگ از امعا و احشای دام جلوگیری کرد.

بیماری ‌های انگلی سگ

این بیماری‌ ها را می ‌توان به دو دسته انگل‌ های خارجی و داخلی تقسیم کرد.

نوع خارجی شامل گری، کک و شپش است.

کک: کک‌ ها روی کف لانه یا بستر تخم‌ می‌ گذارند و تخم‌ ها در عرض 2 تا 3 هفته به کک‌ های بالغ تبدیل می ‌شوند. کک سگ(Ctenocephalides canis) به ‌عنوان میزبان واسط برای لارو، یک کرم نواری شایع به نام دیپلیدیوم کانینوم عمل می ‌کند. این نکته ضرورت کنترل آلودگی به کک را بیشتر می‌ کند البته با تذکر این ‌که کک‌ سگ می ‌تواند باعث گزش شدید صاحب حیوان نیز ‌بشود. جالب است که بدانید کک انسان یا همان پولکس ایریتانس(pulex irritans) روی بدن سگ نیز زندگی می‌ کند.

شپش‌: سگ به دو گونه از شپش‌ ها مبتلا می‌ شود: یک شپش مکنده به نام لینوگناتوس پیلیفروس(linognathus piliferus) و یک شپش گزنده به ‌نام تریکودکتس کانیس((Trichodectes canis. شپش باعث خارش شدید و پوسته پوسته شدن پوست می گردد. این موجودات با تماس مستقیم منتقل می شوند. تخم های شپش به موهای بدن می چسبد و لاروهای آن نیز در همان جا از تخم خارج می گردند. برخی از شپش ها خونخوار بوده و باعث کم خونی می شوند.

نوع داخلی شامل کرم‌ ها است که دو نوع از آن ‌ها وجود دارد: کرم‌ های گرد و کرم ‌های نواری.

کرم نواری: کرم نواری متداول در سگ کانینوم((caninum نامیده می‌ شود ولی انواع دیگری نیز وجود دارد. نشانه ‌های شاخص آلودگی حیوان به کرم نواری شامل اشتهای حریصانه همراه با تحلیل رفتن حیوان است. همچنین می ‌توان کرم را در مدفوع یا چسبیده به موهای اطراف مقعد سگ نیز مشاهده کرد.

کرم‌های گرد: گاه در تابستان، سگ ‌ها در بین پنجه‌ های خود دچار بیماری جرب مزمن می ‌شوند که البته جرب ‌های واقعی نیستند بلکه لاروهای انگلی هستند که در زیر پوست نقب می ‌زنند.

توکسوکاریازیس

توکسوکاریازیس(Toxocariasis ) یک بیماری انگلی از خانواده‌ ی کرم‌ های گرد است. این انگل در بسیاری از حیوانات و انسان قادر به ایجاد بیماری است. در سگ و گربه دو گونه‌ ی توکسوکارا کتی و توکسوکارا کنیس می ‌تواند سبب بیماری شود. توله سگ ‌ها از طریق بند ناف در دوران جنینی و نیز خوردن شیر مادر پس از تولد آلوده می ‌شوند، اما گربه ‌ها فقط از راه خوردن شیر مادر آلوده می‌ شوند. این انگل نه ‌تنها در سگ و گربه باعث بیماری می‌ شود، بلکه مهاجرت لارو انگل در بدن انسان خصوصاً بچه ‌ها ایجاد بیماری می‌ کند. در ایالات متحده تخمین زده می ‌شود که سالانه هزار مورد از آلودگی در انسان مشاهده می‌ شود.

دو شکل عمده‌ی این بیماری وجود دارد:

الف. شکل چشمی:

توکسوکاریازیس می‌ تواند منجر به بیماری ‌های چشمی شود که در نهایت به کوری می ‌انجامد. شکل چشمی زمانی ایجاد می ‌شود که انسان یا حیوان تخم انگل را ببلعد. تخم انگل داخل روده، باز و تبدیل به لارو می ‌شود. این لارو می ‌تواند به سایر نقاط بدن از جمله چشم مهاجرت کند که در چشم منجر به التهاب و زخم شبکیه می ‌شود. هر ساله حدود 700 نفر از کودکان مبتلا به شکل چشمی توکسوکاریازیس، بینایی خود را از دست می ‌دهند.

ب. شکل احشایی:

آلودگی شدید با توکسوکاریازیس اگرچه به ‌ندرت اتفاق می ‌افتد، اما می ‌تواند منجر به شکل احشایی توکسوکاریازیس شود. پس از این ‌که تخم این انگل توسط انسان بلعیده شد، در روده به لارو تبدیل می‌ شود. این لاروها در داخل بدن شروع به مهاجرت می‌ کنند تا این‌ که خود به‌ خود بمیرند. این امر ممکن است چندین سال به‌ طول بیانجامد. ارگان ‌هایی که بیشتر درگیر می ‌شوند شامل مغز، کبد، ریه و چشم است. علایم بیماری شامل تب، سردرد، سرفه، درد یا ناراحتی معده، آسم یا پنومونی است. در بیشتر موارد افراد بالغی که به تعداد کمی لارو انگل آلوده شده‌ اند علایم خاصی را نشان نمی ‌دهند. بیشتر علایم در بچه‌ هایی که با سگ و گربه بازی می ‌کنند دیده می‌ شود. اگرچه موارد توکسوکاریازیس‌ گربه ‌ای نیز در انسان دیده می ‌شود، اما به‌ دلیل عادت رفتاری گربه در دفع مدفوع، موارد آن نادرتر است.

تخم این انگل می ‌تواند تا دو سال یا بیشتر در خاک زنده بماند. شما و فرزندان ‌تان می توانید در صورت بلع ناگهانی تخم‌ های عفونی توکسوکاریازیس از خاک یا سایر سطوح آلوده و لوازمی از منزل که با سگ و گربه در تماس بوده ‌اند، آلوده شوید. در صورت بروز علایم، انجام آزمایش ‌های خاص برای تشخیص آلودگی ضروری است. شکل احشایی آلودگی، با داروهای ضد انگل که معمولاً همراه با داروهای ضد التهاب داده می‌ شود، درمان می ‌شود. درمان شکل چشمی مشکل ‌تر است و معمولاً تلاش می ‌شود که از پیشرفت جراحت چشم جلوگیری شود. این انگل در خانم‌ هایی که به‌ خصوص برای اولین بار باردار می‌ شوند، می ‌تواند منجر به سقط جنین یا زایمان نارس شود.

سگ در خانه

جای هیچ حیوانی در منزل مسکونی نیست

با توجه به اهمیت بیماری ‌های ذکر شده، اطلاع ‌رسانی و ارتقای سطح آموزش جامعه در این زمینه اهمیت ویژه‌ای دارد. اغلب کارشناسان و متخصصان دامپزشکی با بیان این مطلب که هر روز بر تعداد افرادی که به نگهداری حیوانات خانگی رو می ‌آورند اضافه می‌ شود، تاکید می‌ کنند در تمام جوامع مهم‌ ترین مشکلی که در این زمینه مطرح می ‌شود مساله‌ ی بیماری‌ های مشترک بین حیوان و انسان است.

از لحاظ بهداشتی، جای هیچ حیوانی در منزل مسکونی نیست، چون همه‌ ی حیوانات می‌ توانند تعدادی از بیماری‌ ها را به انسان منتقل کنند. نگهداری هر نوع حیوانی در منزل عوارضی دارد که تشخیص برخی از این عوارض و بیماری ‌ها در افراد مبتلا بسیار دشوار است و تشخیص آن در برخی دیگر امکان‌ پذیر نیست. صاحبان سگ و گربه و به ‌خصوص بچه‌ های کوچک بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند. بچه ‌های کوچک به‌ دلیل این ‌که چهار دست و پا راه می‌ روند و مرتب دست ‌شان را در دهان می ‌کنند بیشتر در معرض خطر هستند.

چند توصیه:

دست ‌های‌ تان را بعد از تماس با حیوان خانگی حتماً بشویید.

به بچه‌ ها اجازه ندهید در مکان ‌هایی که به‌ وسیله ‌ی مدفوع حیوانات خانگی یا سایر حیوانات آلوده شده است بازی کنند.

هرگز بچه‌ های کوچک را با سگ ‌ها تنها نگذارید.

گردآوری: مریم مرادیان نیری – سایت تبیان

منابع:

ماهنامه‌ ی جامعه ‌ی پزشکی استان گیلان

سایت پزشکان بدون مرز

سایت پزشکان ایران
jocuri mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 10:49 ب.ظ
اگر می خواهید از این مقاله زیاد استفاده کنید، باید این استراتژی ها را برای خودتان اعمال کنید
وبلاگ برد
sundown boogie frights hack
شنبه 5 اسفند 1396 01:27 ق.ظ
قدردانی پدرم که به من در مورد این صفحه وب اطلاع داد
این وبلاگ واقعا شگفت انگیز است.
livejasmin credit generator for android
جمعه 4 اسفند 1396 04:52 ق.ظ
این پاراگراف به کاربران اینترنتی برای تنظیم وب سایت یا حتی یک وبلاگ از ابتدا کمک خواهد کرد
پایان دادن
marijuana
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:55 ب.ظ
من هر بار نصف ساعت خود را صرف خواندن این مطالب وب سایت کردم
زمان همراه با یک فنجان قهوه.
respawnables hack
سه شنبه 3 بهمن 1396 01:05 ب.ظ
آیا شما از آن ویدیو دارید؟ من دوست دارم اطلاعات بیشتری کسب کنم.
Nintendo Switch
پنجشنبه 7 دی 1396 08:19 ب.ظ
با تشکر از نگارش شیوای شما. این واقا برای لذت بردن از اکانت کاربری استفاده میشود.
نگاهی پیچیده به اضافه بیشتر دلپذیر از شما!
به هر حال، چگونه می توانیم یک مکاتبات را نگه داریم؟
imvu credit hack
دوشنبه 13 آذر 1396 06:39 ب.ظ
Hmm به نظر می رسد مانند سایت خود اولین نظر من بود (بسیار بود
طولانی) بنابراین من حدس می زنم من فقط آن را خلاصه آنچه که من نوشته بود و می گویند،
من کاملا از وبلاگ شما لذت بردم. من هم یک نویسنده وبلاگ نویس مشتاق هستم اما هنوز هم هستم
جدید به همه چیز نکاتی برای وبلاگ نویسان مبتدی دارید؟
من واقعا از آن قدردانی میکنم
Nintendo Switch Giveaway
سه شنبه 7 آذر 1396 09:42 ب.ظ
من امروز بیش از 3 ساعت در حال دیدن سایت آنلاین هستم، اما هرگز مقاله ی جالب دیگری پیدا نکردم
شما اون به اندازه کافی برام ارزشمنده. در من
مشاهده کنید، اگر همه مدیران وب سایت و وبلاگ نویسان محتوای خوبی را به عنوان شما انجام دادند،
اینترنت بسیار بیشتر از قبل خواهد بود.
cam4 token generator free download 2016 .rar
دوشنبه 6 آذر 1396 06:09 ب.ظ
با تشکر از یک دسته برای به اشتراک گذاری این با تمام افراد شما واقعا می دانید آنچه شما در حال صحبت کردن در حدود!
نشانه گذاری شده لطفا علاوه بر این از وب سایت من نیز مشاوره بگیرید
site =) ما می توانیم یک توافق متناظر با Hyperlink در میان ما داشته باشیم
medicare supplemental insurance plans
جمعه 3 آذر 1396 06:02 ب.ظ
عالی، چه وب سایت ای است! این وبلاگ به ما حقایق مفید ارائه می دهد
نگه داشتن آن
is psychic real
سه شنبه 30 آبان 1396 08:21 ب.ظ
سلام! من فقط می خواهم به شما یک شگفت انگیز بزرگ برای اطلاعات بزرگ خود را ارائه دهد
شما در این پست حق دارید. من به زودی به وبسایت شما خواهم رفت.
how much do std tests cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 04:03 ق.ظ
پست بسیار خوب! ما به این فوق العاده عالی خواهیم پیوست
محتوا در سایت ما نگه داشتن نوشتن بزرگ
ترجمه کلمات
دوشنبه 15 آبان 1396 12:49 ق.ظ
با تشکر از مطلب خوبتون
std testing
یکشنبه 14 آبان 1396 03:14 ق.ظ
برای من عالی است که یک صفحه وب داشته باشم که برای دانش من مفید است.
با تشکر admin
how much do std tests cost
شنبه 13 آبان 1396 11:19 ب.ظ
سلام من خیلی خوشحالم که وبلاگ شما را پیدا کردم، واقعا پیدا کردم
شما به طور تصادفی، در حالی که من در Aol در حال جستجو برای چیزی بودم
من الان اینجا هستم و فقط می خواهم یک پست شگفت انگیز و کودو بگویم
یک وبلاگ لذت بخش تمام دور (من نیز موضوع / طراحی را دوست دارم)
من وقت ندارم که تمام لحظات را مرور کنم اما
من آن را نجات دادم و همچنین خوراک RSS شما را در بر داشتم، پس وقتی زمان داشته باشم خواهم بود
دوباره به خواندن یک معامله بزرگ بیشتر، لطفا نگه دارید
کار عالی
best psychic readings
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:21 ق.ظ
وای، این مقاله بسیار متناقض است، خواهر کوچکتر من این گونه چیزها را تحلیل می کند، بنابراین می خواهم او را بشناسم.
best supplement insurance plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:10 ب.ظ
بیشتر بنویسید، این همه چیزی است که باید بگویم. عینا،
به نظر میرسد که شما به این ویدیو متکی باشید تا نقطه نظرتان باشد.
شما قطعا می دانید که چه چیزی در مورد شما صحبت می کنید، چرا اطلاعات هوشمندانه ای را صرفا در هنگام ارسال ویدیو به خود می کنید
وبلاگ زمانی که شما می توانید به ما چیزی روشنگر
خواندن؟
ask psychic question
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:24 ب.ظ
وبلاگ عالی اینجاست! همچنین وب سایت شما بسیار سریع بارگیری می شود!
چه میزبان وب شما استفاده می کنید؟ آیا می توانم پیوند وابسته به میزبان خود را دریافت کنم؟
من آرزو می کنم که وب سایت شما به سرعت به محض ورود به سایت شما بارگیری شود
free token generator chaturbate
سه شنبه 9 آبان 1396 10:40 ب.ظ
Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I'm
attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
clash royale generator
دوشنبه 8 آبان 1396 11:36 ب.ظ
آها، بحث لذت بخش در مورد این پاراگراف اینجا
در این وبلاگ، من همه چیز را خوانده ام، بنابراین در این
زمان من نیز در این مکان اظهار نظر می کنم.
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 08:09 ب.ظ
قدردانی از فداکاری که در وبلاگ خود قرار داده اید و اطلاعات دقیقی که ارائه می دهید.
خوب است که هر روز یکبار یک وبلاگ بیاورید که اینطور نیست
اطلاعات مشابه اطلاعات ناخواسته. خواندن عالی!

من سایت شما را ذخیره کرده ام و از فید RSS شما به حساب Google من دارم.
cheap phone psychic reading
دوشنبه 8 آبان 1396 04:53 ب.ظ
حالت شما برای توصیف همه چیز در این پاراگراف در واقع است
خوب، هر کس قادر به بدون درک آن را درک کند،
خیلی ممنون.
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 03:25 ب.ظ
این برای اولین بار من یک دیدار سریع در اینجا می گذارم و من واقعا خوشحالم که همه چیز را در مکان های مختلف بخوانم.
myfreecams token
یکشنبه 30 مهر 1396 04:03 ق.ظ
سلام! آیا می دانید اگر آنها هر پلاگین را ایجاد می کنند؟
محافظت در برابر هکرها من در مورد از دست دادن همه چیزهایی که به سختی کار کرده ام، منفعلانه هستم. هر گونه توصیه؟
real psychic readings
شنبه 15 مهر 1396 11:47 ب.ظ
این نخستین بار نیست که من این وبسایت را ببینم، من از این وبسایت بازدید میکنم و اطلاعات روزمره را از اینجا دریافت میکنم.
free std testing near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:18 ق.ظ
روز دیگر، در حالی که من در محل کار بودم، پسر عموی من به سرقت رفت
آیفون و آزمایش شده است تا ببیند آیا می تواند از چهل پا کاهش یابد، به همین دلیل او می تواند یک یوتیوب باشد
احساسی اپل سیب من در حال حاضر شکسته است و او 83 نمایش دارد.
من می دانم این موضوع به طور کامل خاموش است، اما من مجبور شدم آن را با کسی به اشتراک بگذارم!
cheap psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 07:46 ق.ظ
پس از خواندن این مطلب فکر کردم بسیار آموزنده بود. من
با قدردانی از صرف وقت و انرژی برای قرار دادن این مقاله آموزنده با هم.
من یکبار دیگر خودم را صرف وقت زیادی می کنم که هر دو خواندن و ترک نظرات را می خواهند.

ولی که چه، هنوز هم ارزش این را داشت!
cheap telephone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:48 ق.ظ
این سایت... چگونه می توانم بگویم؟ مربوط!! در نهایت چیزی پیدا کردم که
به من کمک کرد. کودوس!
confidential std test
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:35 ق.ظ
عالی! مقاله واقعا قابل توجه من، ایده بسیار روشن در مورد این بند.
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
جمعه 17 شهریور 1396 02:37 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30